ArtykułyArtykuły11 dni temu

Z serii MLH odpowiada - Jak być patriotą?

Patriotyzm jeszcze do niedawna oznaczał udział w powstaniach, umieranie za ojczyznę, donoszenie na kolegów. Ale czasy się zmieniły i dziś tak naprawdę nikt już nie wie, co to znaczy być patriotą. Ostatnie badania opinii ujawniły, że 70% Polaków uważa, iż patriotyzm to taki włoski ser. Tu od razu chcieliśmy sprostować, że włoski ser to parmezan. Idealny do zapiekanek i zupy cebulowej, ale fatalny jako postawa społeczna.

Obecnie w Polsce istnieją 2 modele patriotyzmu: 1) nowoczesny, określany potocznie jako macchiato na sojowym i 2) patriotyzm tradycyjny, zwany - żartobliwie neofaszyzmem. Jako pierwszy opiszemy patriotyzm nowoczesny, przede wszystkim dlatego, że wymieniliśmy go jako pierwszy i nie chcemy zaczynać tego postu od nieporozumienia.

PATRIOTYZM NOWOCZESNY polega na tym, że codziennie po przebudzeniu żałujesz, że nie urodziłeś się w Nowym Jorku jako homoseksualny przedstawiciel mniejszości etnicznej. Patriotyzm rozumiesz jako segregowanie śmieci i oglądanie TVN-u. Zamiast rocznicy Powstania Warszawskiego świętujesz rocznicę Powstania w Rospudzie i z dumą opowiadasz o tym, jak zeszłym roku w Puszczy Białowieskiej w walce o świerk zginęła połowa twojej rodziny. Mimo że szlochałeś po powodzi w bazylice Św. Marka w Wenecji, to widok Świątyni Opatrzności Bożej wzbudza w tobie wstręt. Nocami myślisz o tym, ile można by za to wybudować starbucksów. W domu mówisz po angielsku. Z polskich bohaterów narodowych najbardziej szanujesz pracowników iSpota w Galerii Mokotów. A wyżej niż prawa homoseksualistów do związków partnerskich cenisz tylko tartę i peeling.

Z kolei PATRIOTYZM TRADYCYJNY opiera się na 3 wartościach: Bóg, honor, ojczyzna. Przy czym „Bóg" oznacza kościół, „honor" oznacza homofobię, a ojczyzna twoją klatkę schodową. Polskę kochasz nad życie. Chyba że rządzą nią Żydzi albo pedały. Za problemy z parkowaniem pod blokiem obwiniasz Izrael, za kolejki na poczcie - TVN24, a za śmierć papieża Polaka - braci Sekielskich. Gdybyś miał więcej odwagi, zostałbyś kibolem, ale ze względu na wąskie ramiona przeważnie siedzisz na forach i piszesz komentarze o pedofilii wśród murarzy. Mimo że nigdy nie poznałeś żadnego Rosjanina, masz ugruntowane zdanie na temat każdego kacapa. Ilekroć po deszczu robi się tęcza, razem z kolegami próbujecie ją złapać i na**bać jej w bramie.